Ninguem
Image default
Unutulmaz Maçlar

1938 Dünya Kupası Finali: Macaristan – İtalya

Dünya Savaşı’nın gölgesinde, Avrupa uzun bir karanlığa gömülmeden önceki son büyük turnuvada son şampiyon İtalya, Macaristan ile karşı karşıya gelmişti. İtalyanlar, 4 yıl önceki şampiyonluğu hak ederek aldıklarını tüm Dünya’ya göstermek istiyordu.

Avrupa, yeni bir Dünya savaşının gölgesi altındayken, futbol oynanmaya devam ediyordu. Avusturya çoktan Nazi Almanyası tarafından işgal edilmiş, Avusturya’nın birçok oyuncusu Almanya için oynuyordu. Ancak bu bile, ilk turda İsviçre’ye elenmelerine engel olamamıştı. Öte yanda, iç savaşla boğuşan İspanya da turnuvaya katılamamıştı.

1938 Dünya Kupası Fransa’da düzenleniyordu. O günlerden 2 yıl sonra, Fransa da Nazilerin işgaline uğrayacaktı. Ancak o zamanlar, birçok İtalyan, Mussolini’nin faşist yönetiminden kaçmak adına Fransa’ya sığınmıştı. Son Dünya Kupası’nı kendi evinde kazanan İtalya’da Mussolini, bu kupayı da kazanmayı çok istiyordu.

Çeyrek finalde İtalya ve Fransa, tüm politik sorunların ortasında karşı karşıya gelmişti. İtalyan takımı, faşist partinin rengi olan siyah formayla sahaya çıkmış ve maç öncesinde 60 bin seyircinin önünde liderlerini selamlamıştı. Ancak taraftarın tepkisi sonucu değiştirmeyecekti ve İtalyanlar iyi bir oyunla maçı 3-1 kazanacaktı.

Yarı finalde ise İtalyanların karşısına daha zorlu bir ekip çıkmıştı: Kupayı gol kralı olarak tamamlayacak Leonidaslı Brezilya. Brezilya, 34’deki şampiyonluğu hak ettiğini göstermek isteyen İtalyanları biraz küçümsemiş ve maça Leonidas olmadan çıkmıştı. Sonuç, 2-1 İtalya lehine olmuştu.

Finalin diğer ucunda Macarlar yer almıştı. İtalyanlara nazaran daha kolay bir yoldan gelmişlerdi finale. İlk turda günümüzde Endonezya olarak bildiğimiz, Dünya Kupalarına katılan ilk Asya ekibi Doğu Asya’daki Hollanda sömürgesiyle oynamıştı. Rakibini 6-0 ile geçen Macarlar, sonraki turda İsviçre’yi de 2-0 mağlup etmişti. Zorlu olacağı düşünülen yarı final maçında ise, İsveç’i 5-1 gibi farklı bir skorla yenmeyi başarmışlardı.

3 maçta 13 gol atan Macarlar, anlaşılacağı üzere hücumu seven bir takımdı. Bunda en önemli pay sahiplerinden birisi, turnuvayı 7 gollü Leonidas’ın arkasında 5 golle bitirecek olan Ujpestli golcü Gyula Zsengeller’di.

Final 19 Haziran 1938’de 55 bin seyircinin önünde, ünlü Zafere Kaçış filminden hatırlayabileceğiniz Paris’in Colombes stadında oynanmıştı. Katı savunması ve taktiğe bağlı oyun anlayışıyla İtalyanlar, teknik ve göze hoş gelen oyunuyla Macarların karşısındaydı. Mussolini maçtan önce, tıpkı 4 yıl önce yaptığı gibi, yine oyuncularına “Vincire o morire!” yani “Ya kazanırsınız ya da ölürsünüz” mesajını vermişti. Bu mesajın verdiği hırs ve korkuyla İtalyanlar maça hızlı başlamış, Triestinalı santrafor Gino Colaussi 6. dakikada takımını 1-0 öne geçirmişti.

İlk golden 2 dakika sonra Macarlar Pal Titkos ile beraberliği yakalamıştı. İtalyanlarsa pes etmiyordu. Kendileriyle adeta özdeşleşen müthiş savunmalarının yanında, çok iyi bir hücum gücüne de sahiplerdi. Macarlara ilk karşılık Laziolu efsanevi forvet Silvio Piola’dan gelirken, Colaussi takımını 3-1 öne geçiriyordu.

İkinci yarıda İtalyanlar biraz daha rahatlamış olmalarına rağmen savunmada işi sıkı tutmaya devam ediyordu. Ancak yaptıkları ilk ve tek hata, Macarlara 2. golü getirmişti. Kaptan György Sarosi, skoru 3-2 yapmıştı. Herhangi bir takım, o şartlar altında büyük bir gerginlik içine girebilecekken, İtalyanlar soğukkanlı oyununu korumuş ve ataklarına devam etmişti. Sonunda, Amedeo Biavati ile hazırladığı pozisyonu gol yapan Piola, takımını 4-2 öne geçirmeyi bilmişti. Hala Serie A’nın gelmiş geçmiş en golcü oyuncusu olma özelliğini koruyan Piola, kupayı ülkesine getiriyordu.

Bu sonuçla, İtalyanlar Dünya Şampiyonu ünvanını korumayı başarırken, bir sonraki zafer için 44 yıl beklemek zorunda kalacaktı. Bu arada Dünya futbolu uluslararası arenada 12 yıllık bir karanlığa bürünecekti malum sebepten dolayı…

İtalya’nın 11’i: Olivieri, Foni, Rava, Seratoni, Andreolo, Locatelli, Biavati, Meazza, Piola, Ferrari ve Colaussi.

Macarların 11’i: Szabo, Polgar, Biro, Szalay, Szücs, Lazar, Sas, Zsengeller, Sarosi, Vincze ve Titkos.

Çok Okunanlar

17 Eylül 1989 SSC Napoli – ACF Fiorentina Maçı

1970 Dünya Kupası Finali: Brezilya – İtalya

1952 Helsinki Olimpiyatları Futbol Finali: Macaristan – Yugoslavya

Yorum Yap

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamı

error: Content is protected !!