Ninguem
Image default
Unutulmaz Maçlar

1962 Dünya Kupası Finali: Brezilya – Çekoslovakya

1962’de Dünya Kupası yeniden Güney Amerika’ya taşınmıştı. İsveç’teki son kupayı kazanan Brezilya, Şili’ye ünvanını korumak için gelmişti. Pele’den yoksun turnuvaya devam etmek zorunda kalan Brezilya’da küçük kuş takımı zafere taşıyacaktı…

1960’da tarihin en şiddetli depremiyle yüzleşmiş olan Şili, tüm acılarına rağmen Dünya Kupası’nı düzenlemeyi başarmıştı. Şili Futbol Federasyonu’nun başında yer alan Carlos Dittorn, turnuvaya evsahipliği yapabilmek için yoğun mesai harcamıştı ve sonunda bunu başarmışlardı.

Öte yandan, fair-play ve kötü hakem yönetimleri açısıdan tarihin en kötü turnuvalarından birisine evsahipliği yapmıştı Şili. Özellikle Yugoslavya-SSCB ve tarihe Santiago Savaşı olarak geçen Şili-İtalya karşılaşması, futbolun çirkin yüzünü ortaya koymuştu.

Bu ortamda seyircileri coşturan Brezilya’yı görmek mutluluk vericiydi. Ancak sertlik, onlara da önemli bir darbe vurmuştu. Henüz ilk maçta, Meksika karşısında yıldız oyuncusu Pele’yi kaybetmişti. Pele, turnuvanın geri kalanında forma şansı bulamazken, takımı zafere bir başka yıldız taşıyacaktı.

Derler ki iki futbolcu, adeta tek başlarına Dünya Kupası’nı kazandırmıştır: Birisi, 1986’daki performansıyla Diego Maradona, diğeri de 1962’de Pele’sini kaybetmiş Brezilya’da yükselen Garrincha.

Garrincha 4 Çek oyuncunun arasında

Turnuvada 4 gol atarak 6 gol kralından birisi olmayı başaran Garrincha, tüm gollerini çeyrek ve yarı final mücadelelerinde atmıştı. Brezilya’nın hücum gücü, Pele’nin yokluğuna rağmen gösterişinden çok şey kaybetmemişti. Pele yerine oynamaya başlayan Amarildo, genç golcünün yerini doldurmayı başarmıştı. Amarildo’nun 2 golüyle kazandıkları İspanya maçından sonra, İspanyolların hocası Helenio Herrera “Brezilya Pele’siz bir hiç olmalıydı. Bu Amarildo da kim böyle?” diyordu.

Brezilya çeyrek finalde İngilizleri elerken, yarı finalde evsahibi Şili ile eşleşmişti. Şili önceki turlardaki sert oyununu bu maçta da sürdürmüş, bu arada öfkesine hakim olamayan Garrincha oyundan atılmıştı. Daha sonra cezası kaldırılmış ve finalde oynama hakkı kazanmıştı küçük kuş.

Çekoslovakya ile Brezilya, grupta da karşılaşmış ve maç 0-0 bitmişti. Turnuvaya iyi başlayamayan Çekoslovakya, sürpriz bir şekilde Yugoslavya ile Macarları elemiş ve finale yükselmişti. Ancak finalin favorisi açık bir şekilde Brezilya’ydı…

17 Haziran 1962’de oynanan maçta takımlar sahaya şu isimlerle çıkmıştı:

Brezilya: Gilmar, D. Santos, Mauro, Zozimo, N. Santos, Zito, Garrincha, Didi, Vava, Amarildo ve Zagallo.

Çekoslovakya: Schrojf, Ticky, Novak, Pluskal, Popluhar, Masopust, Pospichal, Scherer, Kvasnak, Kadraka ve Jelinek.

Çekler maça kontrollü ve iyi organize olmuş bir şekilde başlamıştı. Garrincha’yı yakın markaja alan Çekler, müthiş sağ açığı durdurmaya çalışıyordu. 15. dakikaya geldiğimizde Çeklerin oyunu karşılığını buluyordu. Turnuvada Çeklerin en golcü oyuncusu olan Adolf Scherer, Josef Masopust’a pasını çıkarmış, yıldız orta saha oyuncusu da soğukkanlı bir vuruşla topu ağlara yollamıştı. Dukla Prag’ın yıldızı Masopust, o sene Avrupa’da yılın futbolcusu seçilirken, ilerleyen yıllarda yüzyılın en iyi Çek futbolcusu ünvanına da sahip olacaktı.

Ne var ki Çeklerin sevinci çok kısa sürecekti. Golden iki dakika sonra, kariyerinin önemli bir bölümünü İtalya’da geçirecek olan Amarildo sahneye çıkmış ve takımına beraberliği getirmişti. Çek kaleci Schrojf, önceki 2 Dünya Kupası’nda da oynamış, çok tecrübeli bir isimdi ama Amarildo’nun golünde hatalıydı.

Beraberliğe rağmen Çekler oyundan kopmamıştı ve birkaç pozisyon daha bulmuştu. Ancak ikinci yarının ortalarında Brezilya, Çek savunmasını aşmayı başarmıştı. Amarildo köşe bayrağının yakınında savunmasından kurtulmuş ve kaleye doğru yönelmişti. Arka direğe doğru yolladığı topa Zito kafayla vurmuş ve takımını 2-1 öne geçirmişti.

Maç sona ermeye yaklaşırken, Çekler cevap verecek pozisyon bulamıyordu. Maçın sonucunu belirleyen gol, Brezilyalı Vava’dan geliyordu. Topu Vava’nın önüne düşüren kaleci Schrojf, hatasıyla maçın kaderini çiziyordu. Vava attığı bu golle, 2 farklı Dünya Kupası finalinde de gol atmayı başaran ilk oyuncu olmuştu. Bunu ondan sonra Pele, Paul Breitner ve Zinedine Zidane da başaracaktı.

Brezilya bu sonuçla üst üste 2. Dünya Kupası zaferini yaşarken, 3.sü için bir ara vermek zorunda kalacaktı.

Çok Okunanlar

1938 Dünya Kupası Finali: Macaristan – İtalya

1958 Dünya Kupası Finali: İsveç – Brezilya

1954 Dünya Kupası Finali: Batı Almanya – Macaristan

Yorum Yap

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamı

error: Content is protected !!