Ninguem
Image default
Röportajlar

Kara Örümcek: Lev Yashin

Ünlü kaleci, kulübü Dinamo Moskova ile birlikte Barcelona’nın davetlisi olarak “Gamper Kupası”na davet edilmişti. Kendisiyle başkan Augustin Montal’ın kulüp yetkilileri adına düzenlediği yemekte yapılan röportajı sizlere sunuyorum. Unutmadan ekleyeyim; FC Schalke, Dinamo Moskova ve Ujpest Dozsa’nın yöneticilerinin katıldığı yemekteki tek futbolcu, o zamanlar 41 yaşında olan efsanevi kaleci Lev Yashin’di.

Yashin SSCB formasıyla (Kaynak: incontropiede.it)

Yaklaşık 1.90 m boyunca, şık giyimli, dost canlısı ve etkileyici bir adam. Ona gençlik sırrını sorduğumda içten bir kahkaha atıyor. Cevabı sadece spor, adanmışlık ve futbol sevgisi oluyor.

Bugünlerde futbolda yaş konusu vurgulanıyor. Etrafına baktığında dünyanın en iyi oyuncularının 20’lerinin sonunda veya 30’larının başında olduğunu görürsün. Meksika’nın sıcağında Charlton, Pele ve Seeler hala çok etkiliydi. Benim için önemli olan yetenek, deneyim ve elbette fiziksel ve mental hazırlık.

Halefi hakkında konuştuğumuzda Spartak’ın kalecisi Anzor Kavazashvili’yi işaret ediyor. 70′ Dünya Kupası’nda Rusya’nın ilk tercihiydi. “O kesinlikle şu anki 1 numaramız. Fakat Dinamo Kiev’de oynayan Rudakov da harika bir kaleci.” Dinamo Moskova’da oynayan 3 oyuncudan daha bahsediyor Yashin: Santrafor Koslov, 16 maçta atılan 23 golün 12’sinde imzası var. Diğer ikisi de Utkin ve Zhukov, takımın genç forvetlerinden.

Dünyanın en iyi kalecisi? “Buna cevap vermek zor çünkü futbol zamanla değişiyor. 20 yıl önceki en iyi, bugün aynı değere sahip olamayabilir. Birçok iyi kaleci gelip geçti. İngiltere’den Sam Hardy ve Frank Swift. İspanya’dan Ricardo Zamora ve Antonio Ramallers ve Meksikalı Antonio Carbajal akla ilk gelen isimlerden.

Bugün? Bunu bana sormana gerek yok. Açık ara Gordon Banks en iyisi.

Unutulmaz maçlar? Yashin bir an duraksadı. “Hafızamdan asla silinmeyecek 2 maç var. 1963’te Wembley’de oynanan, İngiltere’ye karşı Dünya Karması’nda yer aldığım maç. Benim için büyük bir onur ve harika bir maçtı. Diğeri ise, Stanley Matthews’ın Stoke forması altında yaptığı jübileydi. Matthews gibi bir oyuncunun jübilesinde yer almak benim için bir ayrıcalıktı. Hatta bir fotoğrafımız çekilmişti. Puskas ve ben Matthews’ı omzumuza almıştık.

Sir Stanley Matthews, Yashin ve Puskas’ın omuzlarında (Kaynak: twitter.com/tmortimerftbl)

Not: Bu yazı World Soccer Ekim 1970 sayısında yayınlandı.

Çok Okunanlar

Josef Masopust: Çeklerin Büyük Yıldızı

Uçamayan Hollandalı: Dennis Bergkamp

Yorum Yap

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamı

error: Content is protected !!